Home Mathematics 80 increased by 25%, then decreased by 25% is 80 increased by 25%, then decreased by 25% isMathematics Ohartshorn1599October 22, 202112 Comments80 increased by 25%, then decreased by 25% is
wstep-by-step explanation:[tex]What is the image of g for a dilation with a center (0,0) and a scale factor of 1? a. (-1,3) b. (1,[/tex]Reply
option (d) increases by $1,000Explanation:Data provided in the question:Increase in gross pay = $500Increase in total employee benefits = $200Decrease in total job expenses = $300Now,The change total employment compensation= Increase in gross pay + Increase in total employee benefits + Decrease in total job expenses= $500 + $200 + $300= $1,000 (Here, the positive value means an increase )Hence,The answer is option (d) increases by $1,000Reply
75Step-by-step explanation:We are given that 80 is increased by 25% and then decreased by 25% so we are to find the final value.Increase of 25% in 80 = 25% of 80= 25/100 × 80= 20So our new value after 25% increase = 80 + 20 = 100Now this new value is decreased by 25% = (100 - 25)% of 100= 75/100 × 100= 75Reply
Option (C) is correctExplanation:The payment is made during the discount period of 11 days so the 2% discount rate would be applicable.Goods purchased = $112,000Goods returned = $2,200Discount = (Goods purchased - goods returned) × 2% = ($112,000 - $2,200) × 2% = $2,196Net purchase = Goods purchased - returned - Discount = $112,000 - $2,200 - $2,196 = $107,604Total inventory cost = Net purchase + Freight cost = $107,604 + $400 = $108,004Therefore, company’s inventory increased by $108,004.Reply
See below.Step-by-step explanation:Increases by 25% :- it is 80 * 1.25 = 100.100 decreased by 25% = 100 * 0.75= 75.Reply
I think it increased by 700
All you have to do is: (2.8x.2)+2.8 = .56 + 2.8
This equals 3.36
80, percentage increased by 75% (percent) of its value = 140
Step-by-step explanation:
w
step-by-step explanation:
[tex]What is the image of g for a dilation with a center (0,0) and a scale factor of 1? a. (-1,3) b. (1,[/tex]
option (d) increases by $1,000
Explanation:
Data provided in the question:
Increase in gross pay = $500
Increase in total employee benefits = $200
Decrease in total job expenses = $300
Now,
The change total employment compensation
= Increase in gross pay + Increase in total employee benefits + Decrease in total job expenses
= $500 + $200 + $300
= $1,000 (Here, the positive value means an increase )
Hence,
The answer is option (d) increases by $1,000
My answer is $2.24 dollars.
answer: idk
step-by-step explanation:
75
Step-by-step explanation:
We are given that 80 is increased by 25% and then decreased by 25% so we are to find the final value.
Increase of 25% in 80 = 25% of 80
= 25/100 × 80
= 20
So our new value after 25% increase = 80 + 20 = 100
Now this new value is decreased by 25% = (100 - 25)% of 100
= 75/100 × 100
= 75
Option (C) is correct
Explanation:
The payment is made during the discount period of 11 days so the 2% discount rate would be applicable.
Goods purchased = $112,000
Goods returned = $2,200
Discount = (Goods purchased - goods returned) × 2%
= ($112,000 - $2,200) × 2%
= $2,196
Net purchase = Goods purchased - returned - Discount
= $112,000 - $2,200 - $2,196
= $107,604
Total inventory cost = Net purchase + Freight cost
= $107,604 + $400
= $108,004
Therefore, company’s inventory increased by $108,004.
480 * 25% 480 * 0.25 480 * 0.25 = 120 480 + 120 = 600. 480 increased by 25% is 600
See below.
Step-by-step explanation:
Increases by 25% :- it is 80 * 1.25 = 100.
100 decreased by 25% = 100 * 0.75
= 75.
0.56 or 56 percent