A home improvement store advertises 60 square feet of flooring for $287.00 including an $80.00 installation fee. How much

A home improvement store advertises 60 square feet of flooring for $287.00 including an $80.00 installation fee. How much does each square foot of flooring cost?

Related Posts

This Post Has 10 Comments

  1. 60 square feet for 287 = 287/60 = 4.78 per square foot

    so ur equation would be : y = 4.78x + 80where x is the number of square feet and y is the total cost

  2. 60 square feet= $287.00 + $80.00
                           = $367
    1 square feet= $367 / 60
                         = $6.116666667
                         = $6.12 (to 2dp)

  3. y = 3.75x + 80

    If we want to find the cost of one square foot of flooring, we need to plug in x = 1 and find the cost.

    Step-by-step explanation:

    Given: A home improvement store advertises 60 square feet of flooring for $287.00 including an $80.00 installation fee.

    Flooring without installation fee = $287 - $80 = $207

    Cost of flooring per square foot = 207 divided by 60

    = $3.75

    Let's take x be the number of square feet of flooring and y be the total cost.

    y = 3.75x + installation fee

    y = 3.75x + 80

    If we want to find the cost of one square foot of flooring, we need to plug in x = 1 and find the cost.

    Similarly we can find for anything of square feet.

  4. 60 square feet for 287 = 287/60 = 4.78 per square foot

    so ur equation would be : y = 4.78x + 80

    Step-by-step explanation:

  5. 60 square feet (+ installation fee) =
    $207 (+ $80)

    60 square feet/$207
    >divided by 60/60
    1 square foot/$3.45

    1 square foot (+ installation fee) =
    $3.45 (+ $80)

  6. $4.78 per square foot if the $80.00 is a flat rate, $6.11 if the installation fee is also per square foot.

    Step-by-step explanation:

    287.00/60 = 4.78

    80.00/60 = 1.33

  7. 60 square feet= $287.00 + $80.00

                           = $367

    1 square feet= $367 / 60

                         = $6.116666667

                         = $6.12 (to 2dp) ( answer)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *