A home improvement store advertises 60 square feet of flooring for $287.00 including an $80.00 installation fee. How much does each square foot of flooring cost?
A home improvement store advertises 60 square feet of flooring for $287.00 including an $80.00 installation fee. How much does each square foot of flooring cost?
I think maybe use a variable.
Step-by-step explanation:
60 square feet for 287 = 287/60 = 4.78 per square foot
so ur equation would be : y = 4.78x + 80where x is the number of square feet and y is the total cost
60 square feet= $287.00 + $80.00
= $367
1 square feet= $367 / 60
= $6.116666667
= $6.12 (to 2dp)
y = 3.75x + 80
If we want to find the cost of one square foot of flooring, we need to plug in x = 1 and find the cost.
Step-by-step explanation:
Given: A home improvement store advertises 60 square feet of flooring for $287.00 including an $80.00 installation fee.
Flooring without installation fee = $287 - $80 = $207
Cost of flooring per square foot = 207 divided by 60
= $3.75
Let's take x be the number of square feet of flooring and y be the total cost.
y = 3.75x + installation fee
y = 3.75x + 80
If we want to find the cost of one square foot of flooring, we need to plug in x = 1 and find the cost.
Similarly we can find for anything of square feet.
60 square feet for 287 = 287/60 = 4.78 per square foot
so ur equation would be : y = 4.78x + 80
Step-by-step explanation:
287÷60 should give you the price for one square foot of flooring
60 square feet (+ installation fee) =
$207 (+ $80)
60 square feet/$207
>divided by 60/60
1 square foot/$3.45
1 square foot (+ installation fee) =
$3.45 (+ $80)
$4.78 per square foot if the $80.00 is a flat rate, $6.11 if the installation fee is also per square foot.
Step-by-step explanation:
287.00/60 = 4.78
80.00/60 = 1.33
4.78
Step-by-step explanation:
60 square feet= $287.00 + $80.00
= $367
1 square feet= $367 / 60
= $6.116666667
= $6.12 (to 2dp) ( answer)