Brainliest
sam took horseback riding lessons. sam's saddle cost $534.00, riding chaps cost
$87.02, boots cost $143.99, hat cost $55.87, and a pair of gloves were on sale for
$15.94. sam paid 7.5% sales tax on the purchase. sam's lessons cost $35.00 per
lesson for 10 lessons (lessons are not taxed). what is the total cost of sam's
purchase and lessons rounded to the nearest penny?
$ 1249.6
Step-by-step explanation:
given,
cost of saddle = $534.00
riding chaps cost = $87.02
boots cost = $143.99
hat cost = $55.87
pairs of glove cost = $15.94
sales tax paid = 7.5%
Sam's lesson cost = $35.00 per lesson
number of lesson = 10
Total purchase cost
= $534.00 + $87.02 + $143.99 + $55.87 + $15.94
= $ 836.82
cost included sales tax
= 1.075 x $ 836.82
= $ 899.58
Cost of lesson = 10 x $35.00 = $350.0
Total cost of the Sam
= $ 899.58 + $350.0
= $ 1249.58
= $ 1249.6