Grapes cost $1.99 a pound. in a relation, the input is the number of pounds of grapes and the output

Grapes cost $1.99 a pound. in a relation, the input is the number of pounds of grapes and the output is the cost.
is this relation a function? why or why not?

Related Posts

This Post Has 3 Comments

  1. 15% chance.

    step-by-step explanation:

    3/10 times, the 5 year old will get a tablet. 5/10 times, the 13 yer old will get a tablet. multiply both fractions to get 15/100 times, both would have a tablet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *