Home Mathematics If 2 1/2 pounds of bananas cost 1.89 what is the cost per pound? If 2 1/2 pounds of bananas cost 1.89 what is the cost per pound?Mathematics Tonyrod617October 22, 20213 CommentsIf 2 1/2 pounds of bananas cost 1.89 what is the cost per pound?
So we can turn the fraction into a decimal to make it easier2.5 lbs (pounds)since the bananas cost $1.89, we need to divide it with 2.51.89/2.5=0.756the answer would be $0.76Reply
area of part 1:a1=base*height/2=(8+2)*(8-2-2-1)/2=10*3/2=15 ft^2area of part 2:a2=length*width=(8+2)*1=10 ft2area of part 3:a3=length*width=8*2=16 ft2total shaded area : a1+a2+a3=41 ft2total area of the reactangle : a=16*8=128 ft2total area of the nonshaded region : 128-41=87 ft2Reply
Number nine is f(x)= 40x : ) hoped i ya
So we can turn the fraction into a decimal to make it easier
2.5 lbs (pounds)
since the bananas cost $1.89, we need to divide it with 2.5
1.89/2.5
=0.756
the answer would be $0.76
area of part 1:
a1=base*height/2=(8+2)*(8-2-2-1)/2=10*3/2=15 ft^2
area of part 2:
a2=length*width=(8+2)*1=10 ft2
area of part 3:
a3=length*width=8*2=16 ft2
total shaded area : a1+a2+a3=41 ft2
total area of the reactangle : a=16*8=128 ft2
total area of the nonshaded region : 128-41=87 ft2