If 2 1/2 pounds of bananas cost 1.89 what is the cost per pound?

If 2 1/2 pounds of bananas cost 1.89 what is the cost per pound?

Related Posts

This Post Has 3 Comments

  1. So we can turn the fraction into a decimal to make it easier

    2.5 lbs (pounds)

    since the bananas cost $1.89, we need to divide it with 2.5

    1.89/2.5

    =0.756

    the answer would be $0.76

  2. area of part 1:

    a1=base*height/2=(8+2)*(8-2-2-1)/2=10*3/2=15 ft^2

    area of part 2:

    a2=length*width=(8+2)*1=10 ft2

    area of part 3:

    a3=length*width=8*2=16 ft2

    total shaded area : a1+a2+a3=41 ft2

    total area of the reactangle : a=16*8=128 ft2

    total area of the nonshaded region : 128-41=87 ft2

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *