since you know Lainey has 20 markers and the total cost is $6, all you have to do is solve 20/6 to find the cost of each marker. So, the answer would be about $2.33 dollars, since 20/6 would equal $2.333333333... and I just rounded it up. Hope I helped you! Good luck (:
20 / 6 = 3.3... dollars
The answer is about 3.3 dollars.
Step-by-step explanation:
20m=$6
m=$0.30
111m=$33.30
The cost of 11 markers is $3.30
Step-by-step explanation:
$0.30
Step-by-step explanation:
Lainey bought a set of 20 markers.
Since the price of the set of 20 markers = $6.00
To calculate the price of 1 marker, we will divide $6 by 20.
Therefore, the price of 1 marker = [tex]\frac{6}{20}[/tex]
= $0.30
The cost of 1 marker would be $0.30.
Cost of 1 marker = $0.3
Step-by-step explanation:
Number of markers bought by Lainey = 20
Amount of money paid by Lainey for all the markers he bought = $6
So, Amount of all the 20 markers = $6
Now, We need to find the Cost of 1 marker
Therefore, Cost of 1 marker can be calculated by dividing the Total cost of 20 markers by 20
[tex]\text{So, Cost of 1 marker = }\frac{\text{Total Cost}}{\text{No. of markers bought}}\\\\ \implies \text{Cost of 1 marker = }\frac{6}{20}=\$0.3[/tex]
Therefore, Cost of 1 marker = $0.3
since you know Lainey has 20 markers and the total cost is $6, all you have to do is solve 20/6 to find the cost of each marker. So, the answer would be about $2.33 dollars, since 20/6 would equal $2.333333333... and I just rounded it up. Hope I helped you! Good luck (:
.3
Step-by-step explanation: 20/6 =.1
$33.30
Step-by-step explanation:
If one marker is 6/20. (0.3) So, 6/20*111= 333/10. That's $33.30.
30 cents is the answer
3 cents, hope this helps