Lainey bought a set of 20 markers for $6 dollar sign, what is the cost of 1 marker?

Lainey bought a set of 20 markers for $6 dollar sign,
what is the cost of 1 marker?

Related Posts

This Post Has 10 Comments

  1. $0.30

    Step-by-step explanation:

    Lainey bought a set of 20 markers.

    Since the price of  the set of 20 markers = $6.00

    To calculate the price of 1 marker, we will divide $6 by 20.

    Therefore, the price of 1 marker = [tex]\frac{6}{20}[/tex]

                                                         = $0.30

    The cost of 1 marker would be $0.30.

  2. Cost of 1 marker = $0.3

    Step-by-step explanation:

    Number of markers bought by Lainey = 20

    Amount of money paid by Lainey for all the markers he bought = $6

    So, Amount of all the 20 markers = $6

    Now, We need to find the Cost of 1 marker

    Therefore, Cost of 1 marker can be calculated by dividing the Total cost of 20 markers by 20

    [tex]\text{So, Cost of 1 marker = }\frac{\text{Total Cost}}{\text{No. of markers bought}}\\\\ \implies \text{Cost of 1 marker = }\frac{6}{20}=\$0.3[/tex]

    Therefore, Cost of 1 marker = $0.3

  3. since you know Lainey has 20 markers and the total cost is $6, all you have to do is solve 20/6 to find the cost of each marker. So, the answer would be about $2.33 dollars, since 20/6 would equal $2.333333333... and I just rounded it up. Hope I helped you! Good luck (:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *