Mrs. Stone bought some peaches at $1.49 per pound and some blueberries at $1.99 per pound to use in a fruit salad she is making for a family

Mrs. Stone bought some peaches at $1.49 per pound and some blueberries at $1.99 per pound to use in a fruit salad she is making for a family reunion picnic. She paid $20.38 for a total of 12 pounds of the two kinds of fruit. How many pounds of peaches did she buy? A. 7 lb B. 6 lb C. 5 lb D. 4 lb

Related Posts

This Post Has 3 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *