Need help with this would be really appreciated.

[tex]Need help with this would be really appreciated.[/tex]

Skip to content# Need help with this would be really appreciated.

Mathematics ##
Comments (4) on “Need help with this would be really appreciated.”

### Leave a Reply Cancel reply

Need help with this would be really appreciated.

[tex]Need help with this would be really appreciated.[/tex]

Required shingle bundles = [tex]\frac{1504.061}{2.25}[/tex] = 668.5 ≈ 669 bundles.

which costs 669 × 35.99 = 24077.31 dollars.

Step-by-step explanation:

Let us divide the roof into two parts 1) cuboid and 2) pyramid.

Now, lower part of the roof

1) lateral surface of cuboid.

each surface is a rectangle with length(l) 10.00 m and width(b) 2.32 m

⇒ area = l × b = 10 × 2.32 = 23.2 m²

now, total area of lower part of roof = 4 × 23.2 = 92.8 m²

(4 rectangles / faces)

Now, upper part of the roof.

2) lateral surface of pyramid.

given length of square base of pyramid (l) = 10.00 m

⇒ diagonal length (d) = 10√2 m.

now, given total height of roof = 4.36 m

⇒ height of only upper part (pyramid), h = 4.36 - 2.32 = 2.04 m.

Now, one of the pyramid edges (a) , height of the pyramid (h) and half of the diagonal of the square base (d/2) makes a right angled triangle.

From pythagorus theorem,

(height of pyramid)² + (half-diagonal)² = (length of pyramid edge)²

⇒ h² + (d/2)² = a²

⇒ a² = (2.04)² + (50√2)² = 5004.1616

⇒ a = 70.7400 m.

Length of all the edges of pyramid are same in this case,

length of edge, a = 70.7400 m.

Now, consider one triangular face of pyramid with two of the sides being

a = 70.7400 m and 10.00 m

⇒ area of one face of pyramid = [tex]\sqrt{p(p-a)(p-b)(p-c)}[/tex]

where, p = [tex]\frac{a+b+c}{2}[/tex]

(area of triangle with sides a,b,c is [tex]\sqrt{p(p-a)(p-b)(p-c)}[/tex])

Here p = [tex]\frac{70.7400+70.7400+10}{2}[/tex].

p = 75.7400 m.

area of one face = [tex]\sqrt{75.74(75.74-70.74)(75.74-70.74)(75.74-10)}[/tex]

= 352.815 m²

Total area of upper part of roof = 4 × 352.815 = 1411.261 m²

Now, total area of roof = 92.8 m² + 1411.261 m² = 1504.061 m².

Given that one bundle of shingles cover 2.25 m²

Required shingle bundles = [tex]\frac{1504.061}{2.25}[/tex] = 668.5 ≈ 669 bundles.

which costs 669 × 35.99 = 24077.31 dollars.

"image"

step-by-step explanation:

in most of these problems, the notation is that the point with a "prime" is the image of the point without. that is, b' is the image of b.

here, there is no dilation or reflection. there is simply translation (with no direction shown). which figure you call the "preimage" and which one you call the "image" is up to you. as a matter of convention, the naming is as described above.

Angle are ur mom 193 add 838 = ur dad who forgot the milk

the answer is 45 i just did it on oddesy ware