Post-Test18. One brand of canned salmon is sold in four different sizes.The 7-ounce can costs $3.49.The 16-ounce can costs $6.49The

Post-Test 1
8. One brand of canned salmon is sold in four different sizes.
The 7-ounce can costs $3.49.
The 16-ounce can costs $6.49
The 24-ounce can costs $8.49. The 30-ounce can costs $10.99.
a. Calculate the unit rate (cost per ounce) for each size.

Related Posts

This Post Has 4 Comments

  1. Letter c hope it
    [tex]Aladder is learning against the side if a building makes a 70° angle with the ground. if the base of[/tex]

  2. See below.

    Step-by-step explanation:

    The 7-ounce can costs $3.49: ($3.49)/(7 oz) = $0.499/oz

    The 16-ounce can costs $6.49: ($6.49)/(16 oz) = $0.406/oz

    The 24-ounce can costs $8.49: ($8.49)/(24 oz) = $0.354/oz

    The 30-ounce can costs $10.99: ($10.99)/(30 oz) = $0.366/oz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *