When in-person, I love celebrating holidays with my students, including Halloween and Valentine's Day. Valentine's Day, especially, is really fun because I get to bring in candy and write little notes to all of my students. Every year, I spend about $50 on Valentine's Day for my students in order to buy bags of candy and little valentines. Every bag of candy costs $5, and every bundle of valentines costs $2. Because the bags of candy come with a lot more than the bundle of valentines, the number of bundles of valentines I buy is 4 more than the number of bags of candy I buy. Write the two equations for this scenario. *
haha cute
Step-by-step explanation:
sooooo who's ur valentine????? Hehehehehehehehehehe
Explanation:
[tex]POINTS FOR VALENTINES[/tex]
5x +4(2y) = 50
i can only think of this but i have no idea if it's correct
Step-by-step explanation:
Answer
thats sooo cuteee
Step-by-step explanation:
thanks
Explanation:
A: Jenny will need to buy 3 boxes
B: The valentines will cost $5.37
C: There will be 6 valentines left over
Step-by-step explanation:
Since two boxes can't cover all 36, she'll need to buy another box and keep the extras. Each box costs 1.79, 1.79 times 3 is 5.37. There would be 42 total valentines from all 3 boxes, since she only needs 36, she has 6 left over.
Hope this helps!